Hac

HAC GENEL BİLGİ

1- 2016 Yılı Hac Önkayıt ve Kayıt yenileme işlemleri; 18- 27 OCAK 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

A) 2016 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenler Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Albaraka, Kuveytürk, Türkiye Finans bankalarından birine 20.-TL önkayıt ücretini yatırdıktan sonra müracaaatlarını yukarıda vermiş olduğumuz “2016 Hac Ön Kayıt İşlemi” yazan linke tıklayarak elektronik ortamda veya acentamıza gelerek veyahut ta müftülüklerden temin edecekleri form dilekçe ile doğrudan müftülüklere yapabileceklerdir.
B) 2015 yılında kur’aya katılanlardan hacca gidemeyenlerin “Kayıt Yenileme” işlemleri Diyanet İşlemleri Başkanlığı tarafından elektronik ortamda otomatik olarak yapılacak ve bunlar kayıt yenilemiş sayılacaktır. Ancak; 2015 yılı tercihlerinden; Kayıt il ilçesi, İletişim Bilgileri, Telefon Bilgileri, Hac Konaklama Türleri ve Kur’aya Birlikte Gireceği kişilerde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatlarından vaz geçenler Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içerisinde yapabileceklerdir. Hac Kur’a sonuçları ile Kesin kayıt bilgileri SMS yoluyla hacı adaylarına bildirileceğinden özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir. Değişiklik yaptırmak istemeyenlerin herhangi bir müracaat yapmasına gerek yoktur.

2- İlk defa kayıt yaptıracaklar kişi başına 20.-TL’yi ilgili banka hesabına yatıracaktır. Kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecektir.

3- 2016 yılında çekilecek kur’a sonrası kesin kayıt hakkı sırası gelenlerden süresi içerisinde kaydını yaptırmayanlara, bu husus müteakip yıllarda müktesep bir hak teşkil etmeyecektir.

4- Müracaatlarda; eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile veya hiç bir akrabalık bağı olmayanların istemeleri halinde 10 kişiyi geçmemek üzere grup halinde, günlük aktivitelerini kendi başlarına yerine getiremeyecek derecede engelli vatandaşlarımızın ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte kur’aya girme talepleri kabul edilecektir.

5- Hacca götürülmek istenilen (0 yaş dahil) çocukların, ebeveynleri ile birlikte ön kayıtları yapılacaktır. Bunlardan ilk defa müracaat edenlerin ön kayıt ücretini yatırmış olması gerekmektedir.

6- Yakınlarıyla birlikte müracaat edenlerden birisinin kayıt yenilemesi diğerinin ise ilk defa kayıt yaptırması istemeleri halinde bunların müracaatları birlikte alınacak ve kur’aya da tek numara ile katılacaklardır.

7- Mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan kadınlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile birlikte yapabileceklerdir.

8- Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kur’a çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve Önkayıt ücreti de iade edilmeyecektir.

9- Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını yukarıda belirtilen “2016 Hac Kayıt Durumu Sorgulama” linkine tıklayarak internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir.

10- İnternet ortamında, acentamızda veya müftülüklere yapılan müracaatlarda bilgi eksikliğinden “Grup Başı” olarak yazılan veya dilekçeyi imzalayan kişi sorumlu olacaktır.

11- Kayıtlar esnasında seçilecek olan Hac Konaklama Türleri bağlayıcı olacağından ve daha sonra tür değişikliğine imkan tanınmayacağından Hacı adayları; müracaat form dilekçesinde yer alan hac konaklama türlerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat aralığı ve süreyi de dikkate alarak, aşağıdaki bilgiler ışığında mutlaka işaretleyeceklerdir.
A- Normal Konaklama Türü
a) Hac yolcuları, kadın ve erkekler ayrı ayrı odalarda olmak üzere, her bir odada en fazla 5 kişi bir arada kalacaklardır.
b) Banyo ve tuvaletler ortak kullanılacaktır.
c) Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü verilecektir.
d) Takribi Fiyatı: 3.600 – 3.800 Dolar. Takribi Süresi : 35-40 gün.
B-Müstakil Konaklama Türü
a) Hac yolcuları, banyo ve tuvaleti içinde olan odalarda tercihe göre 2 veya 3 kişi kalacaklardır.
b) Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü verilecektir.
c) Takribi Fiyatı: 5.000 – 5.400 Dolar. Takribi Süresi : 14-18 gün veya 35-40 gün.
C- Otel Konaklama Türü
a) Hac yolcuları, banyo ve tuvaleti içinde olan odalarda 2 veya talep halinde 3 kişi kalacaklardır.
b) Sözleşmeye göre açık büfe usulü ile 2 veya 3 öğün verilebilecektir.
c) Takribi Fiyatı: 6.500 Dolar ve üzeri. Takribi Süresi : 14-18 gün.
* * Yukarıda belirtilen Normal ve Müstakil hac konaklama türlerinde, Mekke’de Harem’e en fazla 4 km., Medine’de ise Merkeziye’de veya Harem’e en fazla 400 metre mesafede yer alan binalarda kalınacak ve Mekke’de Harem’e ulaşım servislerle yapılacaktır.

12- Hac konaklama türlerine göre alınacak ücretler ve bunlara ilişkin detaylı bilgiler bilahare hac broşürümüzde belirtilecektir.

Altınoluk Turizm olarak tüm hacı adaylarına yeni Hac döneminin hayırlı olmasını dileriz.

REZERVASYON YAP

REZERVASYON YAP
SİZİ ARAYALIM